EEU-EE2W100U | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P13671-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-EE2W100U |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-EE2W100U Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 115.5 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Voltage - Rated 450 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -25°C ~ 105°C | Base Product Number |