EEU-ED2W150
DigiKey Part Number
P13559-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2W150
Description
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-ED2W150 Models
Ripple Current @ Low Frequency
224 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
560 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C