EEH-ZV1J560UV
DigiKey Part Number
10-EEH-ZV1J560UVTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZV1J560UVCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZV1J560UVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZV1J560UV
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-ZV1J560UV Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
495 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C