EEA-GA1H100H
DigiKey Part Number
P15843CT-ND - Cut Tape (CT)
P15843TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEA-GA1H100H
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEA-GA1H100H Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
39 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
60.45 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C