ECE-A0GKS221
DigiKey Part Number
P954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A0GKS221
Description
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 4 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECE-A0GKS221 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
82 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
139.4 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
4 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C