EEE-1HAR33SR
DigiKey Part Number
PCE3933TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-1HAR33SR
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EEE-1HAR33SR Models
Ripple Current @ Low Frequency
3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.1 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C