TQ2SA-24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1012-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TQ2SA-24V |
Description | RELAY TELECOM DPDT 500MA 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TQ2SA-24V Models |
Category | Coil Type Non Latching |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Termination Style Gull Wing |
Series | Must Operate Voltage 18 VDC |
Packaging Tube | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 4 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 4 ms |
Coil Voltage 24VDC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 500 mA | Approval Agency cURus |
Switching Voltage 125VAC, 220VDC - Max | Relay Type Telecom |
Load - Max Switching 250VA, 440W | Coil Resistance 2.88 kOhms |
Coil Current 8.3 mA | Base Product Number |