ST1-L2-DC24V-F
DigiKey Part Number
255-2847-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST1-L2-DC24V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Box
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
380VAC, 250VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3040VA, 2000W
Coil Resistance
2.4 kOhms
Coil Current
10 mA