SFY2-DC24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-4130-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SFY2-DC24V |
Description | RELAY SAFETY 4PST 6A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Safety Relay 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 24VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SFY2-DC24V Models |
Category | Must Operate Voltage 18 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Must Release Voltage 3.6 VDC |
Series | Operate Time 20 ms |
Packaging Tube | Release Time 10 ms |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Mounting Type Through Hole | Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
Coil Voltage 24VDC | Coil Current 28 mA |
Contact Form 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) | Coil Power 670mW |
Contact Rating (Current) 6 A | Coil Resistance 864 Ohms |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Base Product Number |