JW2SN-DC48V
DigiKey Part Number
255-1119-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW2SN-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JW2SN-DC48V Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class E
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Relay Type
Coil Current
11 mA
Coil Resistance
4.4 kOhms