JW1FSN-DC24V
JW1FSN-DC24V
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
JW1FSN-DC24V
DigiKey Part Number
255-1115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW1FSN-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JW1FSN-DC24V Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class E
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Relay Type
Coil Current
22 mA
Coil Resistance
1.1 kOhms