CM1A-R-12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-3729-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CM1A-R-12V |
Description | RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Operate Time 10 ms |
Series | Release Time 10 ms |
Packaging Bulk | Features Resistor, Sealed - Fully |
Part Status Active | Mounting Type Socketable |
Coil Type Non Latching | Termination Style Plug In |
Coil Current 125 mA | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Coil Voltage 12VDC | Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free |
Contact Form SPST-NO (1 Form A) | Coil Power 1.7W |
Contact Rating (Current) 35 A | Coil Resistance 96 Ohms |
Switching Voltage 14VDC - Nom | Base Product Number |
Must Operate Voltage 7 VDC |