HHR-330AHY01
DigiKey Part Number
P636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHR-330AHY01
Description
BATTERY NIMH 1.2V 3.2AH LFAT A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
L-Fat A 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 3.2Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
0.72" Dia x 2.64" H (18.2mm x 67.0mm)
Series
Termination Style
Flat Top (Non-Extending)
Packaging
Bulk
Discharge Rate
640mA
Part Status
Active
Standard Charge Current
330mA