UF3SC120016K3S
DigiKey Part Number
5556-UF3SC120016K3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF3SC120016K3S
Description
SICFET N-CH 1200V 107A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 107A (Tc) 517W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
218 nC @ 15 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7824 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
517W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21mOhm @ 50A, 12V