NVD260N65S3T4G
DigiKey Part Number
488-NVD260N65S3T4GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVD260N65S3T4GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVD260N65S3T4GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVD260N65S3T4G
Description
SF3 EASY AUTO 260MOHM DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 12A (Tc) 90W (Tc) Surface Mount DPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 290µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1042 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
90W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
DPAK
Rds On (Max) @ Id, Vgs
260mOhm @ 6A, 10V