NTTFS015P03P8ZTWG
DigiKey Part Number
488-NTTFS015P03P8ZTWGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTTFS015P03P8ZTWGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTTFS015P03P8ZTWGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTTFS015P03P8ZTWG
Description
MOSFET P-CH 30V 13.4A/47.6A 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 13.4A (Ta), 47.6A (Tc) 2.66W (Ta), 33.8W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTTFS015P03P8ZTWG Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
62.3 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±25V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2706 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.66W (Ta), 33.8W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-WDFN (3.3x3.3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.3mOhm @ 12A, 10V