NTBG028N170M1
DigiKey Part Number
5556-NTBG028N170M1TR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-NTBG028N170M1CT-ND - Cut Tape (CT)
5556-NTBG028N170M1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTBG028N170M1
Description
SIC MOSFET 1700 V 28 MOHM M1 SER
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 71A (Tc) 428W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 20mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
222 nC @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+25V, -15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4160 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
428W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 60A, 20V