NSV20101JT1G
DigiKey Part Number
488-NSV20101JT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NSV20101JT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSV20101JT1G
Description
TRANS NPN 20V 1A SC-89-3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 20 V 1 A 350MHz 255 mW Surface Mount SC-89-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSV20101JT1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 100mA, 2V
Mfr
Power - Max
255 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Transition
350MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
SC-89, SOT-490
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Supplier Device Package
SC-89-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
220mV @ 100mA, 1A