NSV1C301ET4G
DigiKey Part Number
488-NSV1C301ET4GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NSV1C301ET4GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NSV1C301ET4GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSV1C301ET4G
Description
TRANS NPN 100V 3A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 3 A 120MHz 2.1 W Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSV1C301ET4G Models
Category
Power - Max
2.1 W
Mfr
Frequency - Transition
120MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
250mV @ 300mA, 3A
Supplier Device Package
DPAK
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 500mA, 2V