NCV8664CDT33RKG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCV8664CDT33RKG |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 150MA DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA DPAK |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Supply (Max) 30 µA |
Mfr | PSRR 67dB (100Hz) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Output Configuration | Grade Automotive |
Output Type | Qualification AEC-Q100 |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 45V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package DPAK |