NCV8570BSN25T1G
DigiKey Part Number
488-NCV8570BSN25T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8570BSN25T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8570BSN25T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8570BSN25T1G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-TSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV8570BSN25T1G Models
Category
Current - Supply (Max)
130 µA
Mfr
PSRR
82dB ~ 63dB (1kHz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 200mA