NCV4274CDT33RKG
DigiKey Part Number
NCV4274CDT33RKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV4274CDT33RKGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV4274CDT33RKGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV4274CDT33RKG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA DPAK
Category
Current - Supply (Max)
35 mA
Mfr
PSRR
60dB (100Hz)
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V