NCP170BXV150T2G
DigiKey Part Number
488-NCP170BXV150T2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP170BXV150T2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP170BXV150T2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP170BXV150T2G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT-563
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-563
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP170BXV150T2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Mfr
PSRR
57dB (1kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-563
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V