NCP156ABFCT120280T2G
DigiKey Part Number
NCP156ABFCT120280T2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP156ABFCT120280T2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP156ABFCT120280T2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP156ABFCT120280T2G
Description
IC REG LINEAR 1.2V/2.8V 6-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 500mA, 250mA 6-WLCSP (1.2x0.8)
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
70dB (1kHz), 92dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
2
Package / Case
6-XFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
6-WLCSP (1.2x0.8)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V, 2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 500mA, 0.16V @ 250mA