NC7SV11P6X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
AND Gate IC 1 Channel SC-88 (SC-70-6)
NC7SV11P6X
DigiKey Part Number
NC7SV11P6XTR-ND - Tape & Reel (TR)
NC7SV11P6XCT-ND - Cut Tape (CT)
NC7SV11P6XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC7SV11P6X
Description
IC GATE AND 1CH 3-INP SC88
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NC7SV11P6X Models
Category
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Mfr
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 0.8V
Series
Input Logic Level - High
1.6V ~ 2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.5ns @ 3V, 30pF
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Logic Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Supplier Device Package
SC-88 (SC-70-6)
Number of Inputs
3
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Supply
0.9V ~ 3.6V