MM5Z15VT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Panjit International Inc.
In Stock: 48
Panjit International Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
Panasonic Industry
Zener Diode 15 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
MM5Z15VT1G
DigiKey Part Number
MM5Z15VT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM5Z15VT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM5Z15VT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z15VT1G
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM5Z15VT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms