MC33269DTRK-3.3G
DigiKey Part Number
MC33269DTRK-3.3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MC33269DTRK-3.3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MC33269DTRK-3.3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC33269DTRK-3.3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA DPAK
EDA/CAD Models
MC33269DTRK-3.3G Models
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 800mA