FDP10N60NZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 488
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
IXYS
In Stock: 73
STMicroelectronics
In Stock: 0
N-Channel 600 V 10A (Tc) 185W (Tc) Through Hole TO-220-3
FDP10N60NZ
DigiKey Part Number
FDP10N60NZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP10N60NZ
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FDP10N60NZ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1475 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
185W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 5A, 10V