FDP039N08B-F102
DigiKey Part Number
FDP039N08B-F102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP039N08B-F102
Description
MOSFET N-CH 80V 120A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 120A (Tc) 214W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDP039N08B-F102 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
133 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9450 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.9mOhm @ 100A, 10V