FCP16N60N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 760
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 532
Datasheet
Similar
In Stock: 3,057
IXYS
In Stock: 298
IXYS
In Stock: 26
In Stock: 254
Vishay Siliconix
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 873
STMicroelectronics
In Stock: 862
In Stock: 600
In Stock: 379
In Stock: 180
In Stock: 112
N-Channel 600 V 16A (Tc) 134.4W (Tc) Through Hole TO-220-3
FCP16N60N
DigiKey Part Number
FCP16N60N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCP16N60N
Description
MOSFET N-CH 600V 16A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCP16N60N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52.3 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2170 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
134.4W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
199mOhm @ 8A, 10V