BZX85C12-T50R
DigiKey Part Number
BZX85C12-T50RTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX85C12-T50RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C12-T50R
Description
DIODE ZENER 12V 1W DO41
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 1 W ±5% Through Hole DO-41
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX85C12-T50R Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 8.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
9 Ohms