Image for OSTVL123150 is not available
OSTVL123150
DigiKey Part Number
OSTVL123150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL123150
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 3.81MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
On Shore Technology Inc.
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
6
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.866" (22.00mm)