Image for OSTVG030100 is not available
OSTVG030100
DigiKey Part Number
OSTVG030100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVG030100
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 30° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
14-26 AWG
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Plug for Unshrouded Header
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
3
Screw Size
M3
Positions Per Level
3
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6-7mm
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material
Brass
Plug Wire Entry
30°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw
Insulation Height
0.575" (14.60mm)