Image for OSTVF165081 is not available
OSTVF165081
DigiKey Part Number
OSTVF165081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVF165081
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM
Detailed Description
16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
16
Features
Interlocking (Side)
Positions Per Level
8
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
2
Base Product Number
Pitch
0.200" (5.08mm)