Image for OSTTT030181 is not available
OSTTT030181
DigiKey Part Number
OSTTT030181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTTT030181
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-22 AWG
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Number of Positions
3
Wire Strip Length
5-6mm
Positions Per Level
3
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)