EDZ1700/12
EDZ1700/12
EDZ1700/12
DigiKey Part Number
ED2463-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1700/12
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level
12
Wire Strip Length
7mm
Pitch
0.150" (3.81mm)