EDSTLZ990/18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 45° 45° Through Hole
EDSTLZ990/18
DigiKey Part Number
ED1923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ990/18
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
45°
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Plug Wire Entry
45°
Voltage - UL
300 V
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Positions Per Level
18
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Insulation Height
0.571" (14.50mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)