EDSTLZ950/18
EDSTLZ950/18
EDSTLZ950/18
DigiKey Part Number
ED1830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ950/18
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
18
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
18
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)