EDSTLZ950/16 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 284
Similar
In Stock: 83
16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDSTLZ950/16
EDSTLZ950/16
EDSTLZ950/16
DigiKey Part Number
ED1829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ950/16
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
16
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)