EDSTL955/14
EDSTL955/14
EDSTL955/14
DigiKey Part Number
ED1844-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL955/14
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
14
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
14
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)