EDSTL950/20
EDSTL950/20
EDSTL950/20
DigiKey Part Number
ED1815-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL950/20
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 5MM
Detailed Description
20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
20
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
20
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)