EDSTL950/14
EDSTL950/14
EDSTL950/14
DigiKey Part Number
ED1812-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL950/14
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
14
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
14
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.197" (5.00mm)