ED950/11BK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Image for ED950/11BK is not available
ED950/11BK
DigiKey Part Number
ED950/11BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED950/11BK
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
11
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
11
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Strip Length
6mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper
Termination Style
Screw
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Current - UL
15 A