V-15G4-1C25-K
V-15G4-1C25-K
V-15G4-1C25-K
DigiKey Part Number
SW135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G4-1C25-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
125gf
Release Force
14gf
Operating Position
0.738" (18.7mm)
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Differential Travel
0.060" (1.5mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Lever, Simulated Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C