V-15G2-1C5-K
DigiKey Part Number
Z12400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G2-1C5-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Force
125gf
Release Force
14gf
Operating Position
0.600" (15.2mm)
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Differential Travel
0.060" (1.5mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C