V-15G-3C26
V-15G-3C26
V-15G-3C26
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
V-15G-3C26
DigiKey Part Number
Z5252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G-3C26
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V-15G-3C26 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
400gf
Release Force
80gf
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Circuit
SPST-NO
Pretravel
0.047" (1.2mm)
Switch Function
Off-Mom
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C