V-15G-1C25-K
V-15G-1C25-K
V-15G-1C25-K
DigiKey Part Number
SW129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G-1C25-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
200gf
Release Force
50gf
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Pretravel
0.047" (1.2mm)
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C