G6C-2117P-US-DC12
G6C-2117P-US-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G6C-2117P-US DC12
DigiKey Part Number
39-G6C-2117P-USDC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6C-2117P-US DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G6C-2117P-US DC12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3040VA, 1000W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA