G3VM-401B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 0
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 6-DIP (0.300", 7.62mm)
Omron's NEW G3VM VSON MOSFET Relay
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G3VM-401B
DigiKey Part Number
Z2091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-401B
Description
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-400V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
G3VM-401B Models
Category
Voltage - Input
1.15VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 400 V
Series
Load Current
120 mA
On-State Resistance (Max)
35 Ohms
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C