E5CB-R1P AC100-240 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 7
Datasheet
Temperature Controller (RTD) 100 ~ 240VAC Panel Mount
E5CB-R1P AC100-240
DigiKey Part Number
E5CB-R1PAC100-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E5CB-R1P AC100-240
Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
E5CB-R1P AC100-240 Models
Category
Display Type
LED - Dual Color Characters
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Display Characters - Height
0.638" (16.20mm)
Series
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Square - 45.00mm x 45.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Temperature Controller (RTD)
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
-200°C ~ 850°C
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Output Type
Relay (2)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C